illüzyon,ilizyon,ilüzyon ve sihirbazlık

internettede birçok yerde araştırdım sanırım doğrusu bu sitede kullandığınız gibi illüzyon.ama bir sürü yerde ilizyon ilüzyon gibi yazılışlarınıda gördüm.Bu şekilde kullanımlarıda varmı ? Birde merak ettiğim diğer konu illüzyon illuzyonistlik ile sihirbaz sihirbazlık aynı anlamlaramı geliyor yani neden sitede sihirbazlık yerine daha çok illüzyon ve illüzyonistlik geçiyor?

Teşekkürler.

Haber

2.1/5 (Toplam 186 oy)


 


Yorumlar ve Cevaplar

Evet, aslında birçok yerde yanlış kullanımları olan ilüzyon, ilizyon, illizyon şeklinde geçsede doğru yazılışı bu site içerisinde ve adında kullanıldığı gibi illüzyon'dur. TDK'nın sitesinden de görebileceğiniz üzere Fransızcadan dilimize geçmiş bir kelimedir. İllüzyon kelime olarak yanılsama anlamına gelen bir sözcüktür. İllüzyonist ise sihirbazlık ve illüzyon sanatını icra eden kişiye verilen addır.
 
İngilizce'de Magic Sihir, Magician ise Sihirbaz anlamındadır. Türkçe'de illüzyonist olarak adlandırdığımız illusionist İngilizce'de de "Magician" yani "Sihirbaz" ile aynı anlamı taşısa da genelde büyük sahne şovları yapanlara verilen bir addır. Sihir kelimesi bazen büyü ve benzeri olağanüstü güçleri çağrıştırdığı için sihirbaz kelimeside büyücü gibi bir anlamı çağrıştırabiliyor. Bu nedenle yaptıkları işin illüzyon olduğunu savunan illüzyonistler genelde Sihirbaz yerine kendilerine İllüzyonist denmesini tercih ediyorlar. Ama tabiki Sihirbaz ve İllüzyonist aynı anlamdalar.
HEPİMİZİ AYDINLATTIĞIN İÇİN SAOL...
Magic sözcüğünün kökeni Farsça "magus" ve kürtçe "mâgi"ye kadar gidiyor. Ancak, ilk kullanımlarında (M. Ö. 550) sihir anlamı pek yok , sözcük spiritüel/dini anlamlar içeriyor. Daha fazla bilgi için www.wikipedia.org 'da "magi" anahtar kelimesi ile arama yapabilirsiniz.
Sevgilerimle. 
Sihirbazım diye geçinen biri illüzyonist değildir.Çünkü zaten sihir diye irşey olmadığını biliyoruz.Bu açıdan sihirbazlık die bir kelime telafuz edersek gösteri ve yaptığımız çaba mahvolur.İllüzyon ise hile , göz yanıltmaları ile ilgili bir showdur ve herkesin beğenisini toplar .ama sen diyelim bir afiş hazırlarsın sihirbazlık gösterisi die kimse ona gelmez çünkü sihir die birşey yoktur .
İlizyon,İlüzyon bunlar yanlış yazımlardır doğrusu İllüzyondur ,
ilizyon , ilüzyon bizim türkçemizi mahveder.
Yorum Yazabilmek Için Lütfen Giris Yapiniz
Bu sayfa 0.0203 saniyede gösterime hazirlanmistir!
Su an sitede 1 ziyaretci bulunmakta.