Sihirbaz Tunçer'den Geller yorumu

Kubilay TunçerSihirbaz Kubilay Tunçer, doğaüstü güçleri olduğu iddia edilen ve 'Fenomen' programında 'düşünce gücüyle' metalleri eğebilen Uri Geller'i hem yalanladı hem de düelloya davet etti: "Yaptığı kaşık bükme numaraları doğaüstü güçlerle değil, el çabukluğu ile... Yani illüzyon. Eğer gerçekten düşünce okuyabiliyorsa gelsin kitaplığımdaki 10 bin YTL'lik çeki bulsun. Eğer noter huzurunda bulabilirse o çeki ona vereceğim!"

EĞLENEREK İZLEDİM
Sihirbazlığın yanı sıra Bilgi Üniveristesi'nde 'Kaotik Ortamlarda Sürrasyonel Yönetim Becerileri' adlı ders veren ve The Ekonomist'in 'Türkiye'deki en iyi üç konuşmacıdan biri' olarak gösterdiği Tunçer, Geller'in yaptığı tüm oyunların illüzyonistler tarafından yıllardır yapıldığını söyledi. Tunçer "Tabii Geller takdir edilmeli. Bu şovu çok güzel yapıyor. Ben de eğlenerek izliyorum" dedi.

KANDIRIYORLAR
Yüzyıllardır bilinen illüzyon numaralarının bazı şeyhler tarafından da müridlerini etkilemek amacıyla kullanıldığını belirten Kubilay Tunçer şunları söyledi: "Biz eski çağlardan kalan her tür sihirbazlık numaralarını keşfetmek için araştırma yaparız. Böyle bir araştırma gezisinde Doğu'da uyduruk sihirbazlık gösterileriyle kendini şeyh göstererek halkın duygularını sömüren insanlar olduğunu öğrendik. Kötü uçma numaraları yapıyorlar. Bunlar illüzyon ama maalesef halk bunun illüzyon olduğunu bilmiyor."

Kubilay Tunçer
Kubilay Tunçer, ODTÜ'de psikoloji lisansı ve bilim felsefesi yüksek lisansı yaptı. Bilgi Üniveristesi master programında 'Kaotik Ortamlarda Sürrasyonel Yönetim Becerileri' adlı ders verdi. 'Olağan Mucizeler' adlı tiyatro oyununu yazdı ve Lale Mansur ile oynadı. Birçok dizi ve filmin senaryosuna imza attı. Eğitim amaçlı seminer ve konferanslar veriyor. The Ekonomist onun için 'deki en iyi üç konuşmacıdan biri' yorumunda bulundu. Geçtiğimiz yıllarda atv'de 'Hokus Pokus' adlı bir program hazırladı ve sundu.

Alıntı: SABAH GAZETESİ - Bülent İPEK - 9 Mayıs 2008 Cuma

Haber

1.9/5 (Toplam 116 oy)


 


Yorumlar


Fenomen yarışması sırasında Masterclass'ına katıldığım dünyaca ünlü sihirbaz Jeff McBride aynen şunu söyledi: Uri belki de dünyada ki ağzı en sıkı sihirbaz....Bu bir şov dedi...İnsanlar gündemde olmak adına bu tip konuları abartıp tv'lerde bile sır açıklamaya kadar vardıyorlar işi... Dünyada James Randi, ülkemizde ise başta Prof.Metin And olmak üzere Uri Geller'in yaptıklarının illüzyon olduğunu kanıtlamak adına illüzyon sırlarını açıklayıverdiler...Bu röportajda böyle birşey yok tabi... Ama okuduğumda nedense bu konu da aklıma geldi... İllüzyon bir sır sanatıdır... Kaya Elöver'in de dediği gibi sırları açıklayanlar aslında bu sanatı sevmeyenler...Çünkü sır açıklamak başkalarına faydalı olmak değil açıkca illüzyon sanatına savaş açmaktır... İllüzyon öğrenmenin yolu bellidir...Hocalar, dealerlar ya da eğer biraz kendine güveniyorsa shoplardan oyunlar alınarakta olabilir... Ama bedelini vermeden öğrenilen bilgi bir işe yaramaz... Sadece bu sanata zarar verir...Her platformda söylediğim şeyleri tekrar ediyorum...Değer verenlere sevgilerimle...  Enis Talas
Yorum Yazabilmek Için Lütfen Giris Yapiniz
Bu sayfa 0.0201 saniyede gösterime hazirlanmistir!
Su an sitede 4 ziyaretci bulunmakta.